Błędy przy projektowaniu i produkcji mebli do stref zabaw dziecięcych

A oto świetny przykład jak tego nie robić!

Błędy przy projektowaniu i produkcji mebli do stref zabaw dziecięcych to, wbrew powszechniej opinii, dość częsty problem. Mimo, że wszystko co przeznaczone jest dla najmłodszych ma w naszych oczach wizerunek szczególnie dopracowanego i bezpiecznego to z biegiem kolejnych lat eksploatacji potrafi diametralnie się zmienić. 

Kolorowe, bez ostrych krawędzi, w przyjaznych dla dzieci kształtach – co mogłoby pójść nie tak?

Dziś mamy dla Was przykład z jednego z centrów handlowych. Nie będziemy podawać o jakie centrum dokładnie chodzi, ani nawet w jakim mieście się znajduje – nie w tym rzecz. Najważniejsze żeby na moment pochylić się nad problemem wad projektowych i konstrukcyjnych, które o ile na początku są niedostrzegalne, tak z biegiem czasu mogą przerodzić się w prawdziwą zmorę naszej strefy zabaw.

Strefa zabaw dziecięcych to temat interesujący nie tylko dla przedszkoli czy wszelkiego rodzaju firm świadczących usługi opiekuńcze i rozrywkowe dla najmłodszych. To coraz częściej naturalny element wyposażenia sklepu czy innego miejsca, w którym odpoczywają lub czekają nasi klienci. Klient to często także rodzic, który odwiedza nas razem ze swoimi pociechami. Ciężko zignorować potrzeby takiej osoby bowiem nie jest tajemnicą, że rodzic chętniej będzie wybierał te placówki handlowe czy usługowe, w których jego dziecko będzie miało jakieś ciekawe zajęcie w czasie pobytu w poczekalni lub sklepowym holu. 

O ile nie jest to nasza podstawowa działalność, meble w strefie dziecięcej nie będą zazwyczaj w centrum naszego zainteresowania. Zapewne szybko uznamy, że są bo przecież muszą być. Skoro nie prowadzimy sali zabaw profesjonalnie i ludzie nie przychodzą do nas dokładnie w tym celu, to po co zaprzątać sobie głowę takim “opcjonalnym wyposażeniem”. 

Niewykluczone, że i takie myślenie towarzyszyło administratorowi centrum, w którym wykonano te zdjęcia. Strefa zabaw dziecięcych w holu ma liczne przetarcia ujawniające gąbkowe wnętrze i konstrukcje. Miejsca największego zużycia są nie tyle nieestetyczne co np. niemożliwe w do utrzymania w higienicznej czystości. Odpada także dezynfekcja takich mebli, bo na dużym obszarze mamy zwyczajnie ubytki materiału, które tak samo stwarzają zagrożenie bo umożliwiają bawiącym się dzieciom nieświadomy kontakt z twardymi elementami konstrukcji mebli. 

Rozwiązania narażające meble przeznaczone dla dzieci na nadmierne zużycie, a dzieci na kontuzje:

  1. Drewniane lub meblowe stelaże nie zapewniają podparcia dla całej powierzchni tapicerki
  2. Materiał wykończeniowy podlega różnym naciskom w zależności od punktu przyłożenia siły, dochodzi do rozciągania, przecierania, rozdarcia materiału.
  3. Tapicerki mebli przeznaczonych do zabawy przy rzadkim splocie szwów naciągają się dziurawiąc materiał poszycia.
  4. Obszary tapicerki, pod którymi znajduje się stelaż są wyraźnie twardsze i szczególnie łatwo wtedy o kontuzje przy uderzeniu w kant mebla.

Oprócz faktu, że miejsce zostało zaniedbane to w rzeczywistości ciężko mieć większe zarzuty do zespołu zarządzającego instalacją. Większość wad, które ujawniły się w trakcie użytkowania strefy dziecięcej to naturalna konsekwencja stosowania tych samych metod produkcji i materiałów.

Zwyczajnie, jeżeli nie otoczymy takiego miejsca szczególnym nadzorem, nie będziemy dbać i na bieżąco usuwać usterek, strefa zabaw wykonana z drewnianych stelaży obitych gąbką i imitacją skóry za każdym razem zachowa się tak samo, np. tak jak to zostało przedstawione na załączonych zdjęciach..

Rozwiązanie w zasięgu ręki!

Jest to kolejny powód, dla którego stworzyliśmy naszą markę i wprowadzamy na rynek produkty, które są jednocześnie miękkie i wygodne, a przy tym bezpieczne, gdyż do produkcji nie wykorzystujemy żadnych twardych elementów, stelaży czy podpórek. Trzon naszych mebli stanowi wyłącznie pianka poliuretanowa (znana szerzej jako gąbka tapicerska), która poddana natryskowi lekkiego elastomeru uzyskuje wytrzymałość znaną dotychczas wyłącznie w zastosowaniach przemysłowych! Do tego meble są wodoodporne i bardzo łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji, gdyż warstwa wierzchnia mebli pokryta elastycznym lakierem, nie ulega zniszczeniu w kontakcie z wodą, mydłem, lekkimi środkami do czyszczenia czy płynami dezynfekcyjnymi na bazie alkoholu etylowego o stężeniu 70%.

ps. Środki do czyszczenia i dezynfekcji możecie oczywiście zakupić bezpośrednio u nas w sklepie internetowym

Zapraszamy!

Ekipa FOMLY 🙂 

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności