Zabawki sensoryczne Fomly Sensoric

Jak to się stało, że mamy w naszej ofercie zabawki sensoryczne? Można powiedzieć, że to nie my wymyśliliśmy Fomly dla dzieci, to dzieci wymyśliły dla Fomly nowe zastosowanie.

Niezależnie od tego co było pierwsze za każdym razem gdy w pomieszczeniu pojawiają się pufy czy inne elementy naszej produkcji, dzieci już mają pomysł na zabawę.

Może warto rozważyć więc zabawki sensoryczne? 

Postanowiliśmy pójść o krok dalej i stworzyć nie tylko zabawki dla dzieci, a całe zestawy pogłębiające najlepsze doświadczenia jakie towarzyszą zabawie z meblami Fomly. 

Dzieci kochają Fomly. To one sprawiły, że dziś tworzymy zabawki sensoryczne.
Dowodów na sympatię dzieci w stosunku do Fomly nie trzeba wcale szukać. Wystarczy oddać im je do dyspozycji, a same znajdą najlepsze zastosowanie.

Droga jaką przeszedł nasz pomysł od pierwszej burzy mózgów, aż do realizacji była, w największym skrócie następująca. Skoro dzieci chętnie sięgają po takie elementy, które są w stanie unieść, a jednocześnie uwielbiają większe meble bo mogą po nich skakać lub zjeżdżać to spróbujmy połączyć te dwie cechy. 

Zabawki sensoryczne i układanka jednocześnie

Chcieliśmy żeby z mniejszych elementów powstawało coś większego. Żeby spontaniczne zestawianie brył mogło doprowadzić do większego celu. Tak powstała idea piramidy czyli takiej konstrukcji, gdzie centralny element odbudowywany jest w zabawie innymi, po których można wspinać się na samą górę. 

Skoro już mamy element centralny i prowadzące do niego pochylnie to może uczynić ich powierzchnie nieregularnymi? Tu z pomocą przyszli nasi przyjaciele, dysponujący doświadczeniem w pracy z dziećmi i edukacji sensorycznej. Widząc nasze projekty, osoby na co dzień prowadzące zajęcia z dziećmi same zaczęły proponować nam kolejne pomysły rozwijające przyszły produkt.  

Zestaw sensoryczny Fomly Sensoric Cube
Fomly Sensoric Cube – zestaw sensoryczny o różnych wariantach wykończenia pochylni.

Praca z pianką poliuretanową, a także możliwość pokrywania jej szczelną, trwałą ale i miękką powłoką powodowały, że kolejne powierzchnie projektowanych przez nas elementów można było wykańczać wzorami stymulującymi rozwój sensoryczny bawiących się dzieci. Obok zupełnie gładkich pochylni służących do tego aby zjeżdżać po nich jak po zjeżdżalni postanowiliśmy dodać też takie, które miałyby strukturę tarki, drobnych piramidek czy gładkich pagórków.  

Swoboda w kreowaniu świata zabawy

Składając projekt w coraz bardziej zaawansowane formy zapragnęliśmy aby zabawa nie skończyła się po złożeniu wieży z wybranych klocków ale mogła mieć swoje dalsze rozwinięcie. Tak narodziła się idea połączonych wież pomiędzy, którymi dzieci chodziłyby po matach. Te elementy również nie byłyby gładkie, a podobnie jak reszta zestawu wycięte w taki sposób aby spacer po nich również stymulował sensorycznie uczestników zabawy.  

W rezultacie naszych wysiłków powstały zestaw składający się z trzech wież, bazujących odpowiednio na podstawie trójkąta, kwadratu i sześciokąta. Każdą z wież otaczają pochylnie pełniące rolę schodów, zjeżdżalni, a także powierzchni do wspinania się po niejednolitych strukturach. Wieże łączą się ze sobą za pomocą mat, a więc oprócz stymulacji sensorycznej, pojawia się tu element oddziaływania na wyobraźnię bawiących się dzieci, które decydują o sposobie rozwoju swojej konstrukcji i jej znaczeniu w zabawie.  

Fomly Sensoric Hex - Zestaw elementów sensorycznych.
Fomly Sensoric HEX

Mnogość możliwych wariantów takiej zabawy sprawiła, że postanowiliśmy do naszego zestawu stworzyć także scenariusz, który mógłby wesprzeć prowadzącego zabawę opiekuna czy animatora.  

Dzieci stają się bohaterami własnej historii

Jedna propozycja polega na tym, że uczestnicy zabawy wcielają się rolę pracowitych mrówek, które z różnego rodzaju materiałów znalezionych z ogródku mają stworzyć swoje królestwo. Wykorzystujemy tu różne kolory i struktury kolejnych elementów zachęcając dzieci do przypisywania im nazw materiałów, które można spotkać w naturze. Gdy powstanie jedna część, dzieci mogą stworzyć tunel i rozpocząć budowę kolejnego przysiółka konstruując “podziemną sieć mrówczych kanałów” i trzy zróżnicowane schronienia. 

O ile warunki w sali zabaw pozwalają na to, scenariusz ten można również realizować również z zasłoniętymi oczami, a także korzystając z tych samych zabawek używać innych wariantów opowieści.

Pełen komplet elementów Fomly Sensoric składający się z trzech zestawów sensorycznych i łączących je mat.
Komplet elementów Fomly Sensoric. Trzy połączone ze sobą zestawy zabawek sensorycznych.

Fomly Sensoric dostępny jest w formie trzech samodzielnych zestawów. Jeżeli chcesz możesz zacząć swoją przygodę kupując zestaw TRIO, CUBE lub HEX. Do łączenia zestawów służą maty dostępne w naszym sklepie internetowym, to dzięki nim komplet składający się z trzech zestawów można łączyć w jedną wielką instalację. 

Zabawki sensoryczne od Fomly to nowy rozdział nie tylko dla naszej firm ale również dla całego rynku tego typu elementów. W Fomly dysponujemy technologią pozwalającą tworzyć elementy, które są bezpieczne, przyjemne w dotyku, a także praktyczne w utrzymaniu. To doskonałe rozwiązanie dla placówek przedszkolnych czy sal zabaw dziecięcych gdzie obok oczywistych walorów zabawki mile widziana jest także ponadprzeciętna trwałość. 

Głęboko wierzymy, że nawet najciekawsze pomysły na kreowanie dziecięcego świata będą niczym bez zaangażowania odpowiedniej technologii. Na naszym blogu pisaliśmy już o przykładach kącików zabaw dziecięcych, które za sprawą zużycia przestawały być miejscem do zabawy, stając się realnym zagrożeniem dla dzieci.

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności