A jak to właściwie jest z recyklingiem tych mebli?

Nasze postawy konsumenckie ewoluują. Przykładamy coraz większą wagę do jakości wybieranych produktów, długości ich planowanej przydatności do użycia i coraz częściej oddziaływania na środowisko.

Fomly to zupełnie nowa kategoria wyrobów na rynku meblarskim stąd też dość regularnie spotykamy się z pytaniami co będzie z naszymi meblami po kilku latach użytkowania i w jaki sposób będą one utylizowane.

Pierwszą i najważniejszą cechą mebli Fomly jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Meble są wodoszczelne, odporne na oddziaływanie  promieniowania UV. Użytkowane w ogrodzie czy generalnie na zewnątrz budynków meble Fomly zachowują niezmienne właściwości przez wiele lat. W przeciwieństwie np. do mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, elementy Fomly nie tracą intensywności koloru, a sama powłoka nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. 

Dłuższa przydatność użytkowa mebli to oszczędność środowiska. Raz wyprodukowany mebel może służyć dłużej, a nawet z powodzeniem po czasie zmienić swojego właściciela, który wydłuży cykl życia takiego produktu. 

Płowiejące i kruche meble ogrodowe 

Przykład elementów zewnętrznych, wystawionych na działanie czynników atmosferycznych jest tym bardziej ciekawy, że meble np. plastikowe mimo, że z tworzywa nie ulegającego rozpadowi przez setki lat potrafią stracić swoje użyteczne walory po 3 – 5 sezonach. Poszczególne składniki plastiku w nierównym stopniu poddają się upływowi czasu.

To co sprawia, że plastikowe krzesło, stół czy inny elementów wystroju ogrodowego zostaje wyrzucony po kilku latach użytkowania to utlenienie się zawartych w tworzywie plastyfikatorów. To ta grupa substancji stanowi o tym, że plastikowe elementy nie dają się łatwo łamać i zyskują zdolność do absorpcji sił, które towarzyszą normalnemu użytkowaniu. 

Kilkuletnia ekspozycja na czynniki atmosferyczne sprawia, że plastyfikatory zawarte w budulcu popularnych mebli ogrodowych często tracą swoje początkowe właściwości, a mebel mimo, że pozornie nie zmienił się jest już bardziej podatny na złamania i inne uszkodzenia. 

Erozji plastyfikatorów towarzyszy też często zwyczajne płowienie barwnika. Meble przewidziane do użytku zewnętrznego barwione są często w masie, wraz z mijającym czasem i osłabieniem struktury materiału tracą intensywność odpychając swoim nieatrakcyjnym wyglądem.

Konkluzja płynąca z analizy przykładu tradycyjnych mebli ogrodowych jest więc taka, że mimo, że są one zbudowane z tworzywa zasadniczo odpornego na upływ czasu to rozpad niektórych jego składników powoduje, że często rezygnujemy z korzystania z nich niedługo po upływie gwarancji producenta.

A jak to jest z Fomly?

Fomly to przede wszystkim innowacyjna powłoka i pracujący wraz z nią niezwykle trwały lakier. 

Sama powłoka elastomerowa wywodzi się z grupy środków powszechnie stosowanych w specjalistycznej izolacji elementów dekarskich czy powierzchni basenowych. Z założenia musi być odporna na czynniki atmosferyczne, ponadprzeciętne ciśnienie czy choćby erozję na skutek wieloletniej eksploatacji. 

Wyjątkowość lakieru polega z kolei głównie na tym, że został on stworzony z myślą nie tylko o tym aby był zdolny do pracy z tak elastycznym podłożem ale spełniał także pozostałe założenia projektu Fomly. Autorska receptura lakierów powstała w taki sposób aby dostarczyć lakier trwały, o intensywnym kolorze i odporny na promieniowanie UV. 

Dodatkowym atutem jest także fakt, że gdyby z czasem doszło do uszkodzenia powłoki lakieru lub z jakiegoś powodu zwyczajnie chcielibyśmy zmienić kolor naszego mebla, możemy oddać go do ponownego lakierowania. Kolor uzyskiwany poprzez natrysk, a nie za sprawą barwienia w masie daje się stosunkowo łatwo zmienić, a to również przyczynia się do wydłużenia życia produktu i zmniejszenia oddziaływania na środowisko.

Recykling, utylizacja?

Większościowy udział w masie mebla ma pianka poliuretanowa. To materiał z tej samej grupy co pianki stosowane w meblach tapicerowanych, z tą jedynie różnicą, że w Fomly ma dwukrotnie większą gęstość niż zwykle (40 kg/m3).

Pianka podlega recyklingowi na takich samych zasadach jak ta w klasycznych meblach, bardzo popularnym zabiegiem jest także poddawanie jej wtórnemu spienianiu. W taki sposób powstają często maty wygłuszeniowe, różne formy izolacji czy inne wypełnianiacze o szerokim spektrum zastosowań.

Stosowanie w meblach Fomly dużych bloków pianki poliuretanowej zwiększa także przydatność przetwarzanego w ten sposób surowca i dodatkowo poszerza wachlarz możliwych zastosowań. W przypadku niewielkich elementów z pianki często w ramach recyklingu wytwarza się tzw. “frytki z pianki”. To drobno pokrojone fragmenty znajdujące później zastosowanie jako wypełnienie nowych elementów mebli tapicerowanych, legowisk czy poduch. W przypadku recyklingu mebli Fomly odzyskać możemy dużo większe kawałki do wykorzystania w nowych meblach. 

Jeżeli chodzi o samą powłokę to materiał, z którego została ona wykonana zalicza się z kolei do grupy elastomerów. To również popularna, dobrze znana kategoria tworzyw, które poddawane są recyklingowi. Z odzyskanego w ten sposób tworzywa produkowane mogą być składniki klejów, laminatów, części do sprzętu AGD, osłony kablowe, taśm izolacyjne, słupki drogowe itp.

W Fomly opracowywany jest także program odbierania mebli po zakończeniu ich eksploatacji. W ramach podstawowych założeń firma planuje proponować swoim klientom, że będą oni mogli w wygodny i możliwie uproszczony sposób przekazać zużyte elementy z powrotem do fabryki.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Możesz także śledzić nasz fanpage, Instagram i kanał Fomly TV na YouTube.

Ekipa FOMLY 🙂 

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności