A jak to właściwie jest z recyklingiem tych mebli?

Nasze postawy konsumenckie ewoluują. Przykładamy coraz większą wagę do jakości wybieranych produktów, długości ich planowanej przydatności do użycia i coraz częściej oddziaływania na środowisko.

Fomly to zupełnie nowa kategoria wyrobów na rynku meblarskim stąd też dość regularnie spotykamy się z pytaniami co będzie z naszymi meblami po kilku latach użytkowania i w jaki sposób będą one utylizowane.

Pierwszą i najważniejszą cechą mebli Fomly jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Meble są wodoszczelne, odporne na oddziaływanie  promieniowania UV. Użytkowane w ogrodzie czy generalnie na zewnątrz budynków meble Fomly zachowują niezmienne właściwości przez wiele lat. W przeciwieństwie np. do mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, elementy Fomly nie tracą intensywności koloru, a sama powłoka nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. 

Dłuższa przydatność użytkowa mebli to oszczędność środowiska. Raz wyprodukowany mebel może służyć dłużej, a nawet z powodzeniem po czasie zmienić swojego właściciela, który wydłuży cykl życia takiego produktu. 

Płowiejące i kruche meble ogrodowe 

Przykład elementów zewnętrznych, wystawionych na działanie czynników atmosferycznych jest tym bardziej ciekawy, że meble np. plastikowe mimo, że z tworzywa nie ulegającego rozpadowi przez setki lat potrafią stracić swoje użyteczne walory po 3 – 5 sezonach. Poszczególne składniki plastiku w nierównym stopniu poddają się upływowi czasu.

To co sprawia, że plastikowe krzesło, stół czy inny elementów wystroju ogrodowego zostaje wyrzucony po kilku latach użytkowania to utlenienie się zawartych w tworzywie plastyfikatorów. To ta grupa substancji stanowi o tym, że plastikowe elementy nie dają się łatwo łamać i zyskują zdolność do absorpcji sił, które towarzyszą normalnemu użytkowaniu. 

Kilkuletnia ekspozycja na czynniki atmosferyczne sprawia, że plastyfikatory zawarte w budulcu popularnych mebli ogrodowych często tracą swoje początkowe właściwości, a mebel mimo, że pozornie nie zmienił się jest już bardziej podatny na złamania i inne uszkodzenia. 

Erozji plastyfikatorów towarzyszy też często zwyczajne płowienie barwnika. Meble przewidziane do użytku zewnętrznego barwione są często w masie, wraz z mijającym czasem i osłabieniem struktury materiału tracą intensywność odpychając swoim nieatrakcyjnym wyglądem.

Konkluzja płynąca z analizy przykładu tradycyjnych mebli ogrodowych jest więc taka, że mimo, że są one zbudowane z tworzywa zasadniczo odpornego na upływ czasu to rozpad niektórych jego składników powoduje, że często rezygnujemy z korzystania z nich niedługo po upływie gwarancji producenta.

A jak to jest z Fomly?

Fomly to przede wszystkim innowacyjna powłoka i pracujący wraz z nią niezwykle trwały lakier. 

Sama powłoka elastomerowa wywodzi się z grupy środków powszechnie stosowanych w specjalistycznej izolacji elementów dekarskich czy powierzchni basenowych. Z założenia musi być odporna na czynniki atmosferyczne, ponadprzeciętne ciśnienie czy choćby erozję na skutek wieloletniej eksploatacji. 

Wyjątkowość lakieru polega z kolei głównie na tym, że został on stworzony z myślą nie tylko o tym aby był zdolny do pracy z tak elastycznym podłożem ale spełniał także pozostałe założenia projektu Fomly. Autorska receptura lakierów powstała w taki sposób aby dostarczyć lakier trwały, o intensywnym kolorze i odporny na promieniowanie UV. 

Dodatkowym atutem jest także fakt, że gdyby z czasem doszło do uszkodzenia powłoki lakieru lub z jakiegoś powodu zwyczajnie chcielibyśmy zmienić kolor naszego mebla, możemy oddać go do ponownego lakierowania. Kolor uzyskiwany poprzez natrysk, a nie za sprawą barwienia w masie daje się stosunkowo łatwo zmienić, a to również przyczynia się do wydłużenia życia produktu i zmniejszenia oddziaływania na środowisko.

Recykling, utylizacja?

Większościowy udział w masie mebla ma pianka poliuretanowa. To materiał z tej samej grupy co pianki stosowane w meblach tapicerowanych, z tą jedynie różnicą, że w Fomly ma dwukrotnie większą gęstość niż zwykle (40 kg/m3).

Pianka podlega recyklingowi na takich samych zasadach jak ta w klasycznych meblach, bardzo popularnym zabiegiem jest także poddawanie jej wtórnemu spienianiu. W taki sposób powstają często maty wygłuszeniowe, różne formy izolacji czy inne wypełnianiacze o szerokim spektrum zastosowań.

Stosowanie w meblach Fomly dużych bloków pianki poliuretanowej zwiększa także przydatność przetwarzanego w ten sposób surowca i dodatkowo poszerza wachlarz możliwych zastosowań. W przypadku niewielkich elementów z pianki często w ramach recyklingu wytwarza się tzw. “frytki z pianki”. To drobno pokrojone fragmenty znajdujące później zastosowanie jako wypełnienie nowych elementów mebli tapicerowanych, legowisk czy poduch. W przypadku recyklingu mebli Fomly odzyskać możemy dużo większe kawałki do wykorzystania w nowych meblach. 

Jeżeli chodzi o samą powłokę to materiał, z którego została ona wykonana zalicza się z kolei do grupy elastomerów. To również popularna, dobrze znana kategoria tworzyw, które poddawane są recyklingowi. Z odzyskanego w ten sposób tworzywa produkowane mogą być składniki klejów, laminatów, części do sprzętu AGD, osłony kablowe, taśm izolacyjne, słupki drogowe itp.

W Fomly opracowywany jest także program odbierania mebli po zakończeniu ich eksploatacji. W ramach podstawowych założeń firma planuje proponować swoim klientom, że będą oni mogli w wygodny i możliwie uproszczony sposób przekazać zużyte elementy z powrotem do fabryki.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Możesz także śledzić nasz fanpage, Instagram i kanał Fomly TV na YouTube.

Ekipa FOMLY 🙂 

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności