Teatr bezpieczeństwa czyli pozorna dezynfekcja

Dbanie o higieniczną czystość wyposażenia to kwestia tak bardzo aktualną na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, że nie sposób jej pominąć. Niezależnie od tego jaki jest Twój stosunek do ograniczeń i zasad bezpieczeństwa narzucanych w trakcie pandemii, jako administrator przestrzeni przewidzianej do użytku publicznego musisz mieć na uwadze, że lady, meble, klamki, a nawet całe pomieszczenia muszą być regularnie dezynfekowane.

W czasach gdy wprowadza się wymogi zatrzymywania autobusów na każdym przystanku celem przewietrzenia jego wnętrza, łatwość w naniesieniu dezynfektorów na powierzchnię mebli biurze wydaje się jedną z elementarnych cech. Widzimy to na każdym kroku choćby w restauracjach czy klubach fitness gdzie wyciera się blaty, uchwyty czy wszelkie elementy wykorzystywane przez wiele osób. 

Wycieramy wszystkie te powierzchnie, gdzie łatwo można operować aerozolem i ściereczką. Oczywiste będzie więc, że nie zapomnimy o tym co wykonano z płyty meblowej pokrytej laminatem lub o metalowych klamkach czy uchwytach. Zapewne oczywiste wyda się także zdezynfekowanie powierzchni ławki do ćwiczeń w siłowni czy szafki w przebieralni.

Co jednak ze wszystkimi tymi miejscami gdzie czekają nasi klienci czy odpoczywają pracownicy. Ciężko wycierać powierzchnie tapicerowane; miękkie obicia chłonną płyn pozostając wilgotnymi na przynajmniej kilkanaście minut, a częsta ekspozycja na działanie alkoholu zawartego w płynach do dezynfekcji może osłabić tkaninę i powodować jej miejscowe odbarwienia.

Mając to na uwadze zazwyczaj nie obejmujemy dezynfekcją wielu miejsc tak istotnych dla funkcjonowania całej placówki, że ich wyłączenie podważa sens dbania o pozostałe części wspólne.

Problem dotyczy także sof obitych skórą naturalną czy jej imitacjami. Często kierując się tym, że w instrukcji takich mebli istnieją bardzo konkretne wskazówki czyszczenia i pielęgnacji zwyczajnie wstrzymujemy się od używania środków dezynfekcyjnych z obawy o zmatowienie czy osłabienie skóry. Innym wspólnym dla każdego rodzaju mebli tapicerowanych (niezależnie od zastosowanego materiału wykończeniowego) problemem są wszelkie otwory czy zakamarki. Miejsca te z uwagi na swoje położenie tworzą przyjazne środowisko do namnażania wszelkiej maści bakterii, grzybów i pleśni żyjących na resztkach jedzenia czy innych zanieczyszczeniach.

Elementarnym błędem jest zatem ignorowanie znaczenia mebli tapicerowanych w procedurach dezynfekcji. Takie niekompletne podejście do zagadnienia doczekało się nawet określenia “teatr bezpieczeństwa”. Opisuje się tym mianem te zachowania i procedury, które dobrze wyglądają i mogą świadczyć o naszej trosce i odpowiedzialnym podejściu ale z uwagi na swój niekompletny charakter nie dają pożądanego rezultatu. 

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności