Dlaczego? Co? Jak?

Tego jeszcze nie grali! 

Meble piankowe, „wszystkoodporne”, o szerokim spektrum zastosowania.

Poznaj misję i wizję FOMLY – dlaczego, jak i czym dokładnie się zajmujemy?

Dlaczego?

Wierzymy, że branża meblowa od dawna czeka na przełom, a znakomita część projektantów nie może rozwijać swoich możliwości kreatywnych z uwagi na brak stosownej technologii.

Skąd pomysł na meble piankowe?

Branżę meblową poznaliśmy dogłębnie, choć zrobiliśmy to w niezupełnie oczywisty sposób. Nie prowadziliśmy sprzedaży czy produkcji, która pewnie gdyby działała poprawnie nie wzbudziła by naszych wątpliwości bo skoro dostarczamy to co chcą kupować nasi klienci to pewnie wszystko jest w najlepszym porządku. Prowadziliśmy (i dalej prowadzimy;)) działalność związaną wynajmem mebli eventowych (zupełnie inna firma i marka), czyli taki rodzaj biznesu, który dla wielu osób był nawet nie całkiem zrozumiały. Zajmowaliśmy się profesjonalnym dostarczaniem i aranżowaniem przestrzeni wydarzeń publicznych, medialnych, targów, imprez telewizyjnych i wielu innych. Podczas gdy sami z pozoru nie korzystaliśmy z naszych mebli bo przecież były one do dyspozycji i wyłącznego użytku naszych klientów to jednak mogliśmy się przekonać jak sprawują się one przy ciężkiej eksploatacji.

Ciągła zmiana miejsca użytkowania, transport, przenoszenie, częste czyszczenie, żmudne usuwanie drobnych usterek i konserwacja to wszystko coraz częściej sprawiało, że mimochodem uświadamialiśmy sobie ile wad, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi mają klasyczne meble do siedzenia obite tkaniną bądź ekoskórą.

CZTERY istotne problemy, z którymi się zmagaliśmy:

  1. tapicerka skórzana/materiałowa nie jest odporna na częste i długotrwałe czyszczenie,
  2. brak odporności mebli tapicerowanych na wodę (lub inne płyny),
  3. niska wytrzymałość tapicerki meblowej na częstą eksploatację, w warunkach imprezowych,
  4. meble tapicerowane są bardzo ograniczone jeśli chodzi o formę (praktycznie każda sofa/fotel wygląda bardzo podobnie).

Po imprezach meble wyglądały m.in. tak:

Przetarcia – jedyny sposób to kosztowna i czasochłonna wymiana tapicerki.
Zabrudzenia, których nie sposób doczyścić bez użycia środków chemicznych, które niszczą tapicerkę.
Słynny, mityczny wręcz ślad po długopisie… na tusz z długopisu nie ma mocnych – rozwiązaniem jest jedynie wymiana tapicerki.
Żeby nie było, że tylko białe.. na czarnych meblach również jest to widoczne.

Nie chodziło tu o to, że meble są złe same w sobie, po prostu stosowanie jednej techniki produkcji (nazwijmy to ogólnie tapicerstwem meblowym) i zasad konstruowania niezależnie od zastosowania wydawało się coraz bardziej bez sensu.

Uznaliśmy, że musi być jakaś inna szkoła, inne podejście, które pozwoli na projektowanie nowatorskich modeli mebli, ale bez konieczności tworzenia ich według tradycyjnych wzorców i metod znanych w tapicerstwie meblowym. Przede wszystkim chcieliśmy uciec od konstrukcji zakładającej konieczność użycia stelaży drewnianych czy też metalowych, które wszak mogły się połamać czy uszkodzić, a na dodatek niesamowicie komplikowały proces projektowy nowych produktów. Stosowanie stelaży w ogóle doprowadziło nas do myśli, że forma mebla w zasadzie jest zawsze wtórna do konstrukcji, a bardzo rzadko napotykamy projekty na tyle innowacyjne i przemyślane, żeby widząc jakiś mebel nie odnieść wrażenia, że tu projektant odwrócił porządek rzeczy i podporządkował konstrukcję formie i stylowi.

Jak?

Naszym celem stało się stworzenie technologii i całego systemu projektowania i produkcji mebli, który byłby zarówno prosty w warstwie kreowania nowych form, a także wygodny i poręczny jeżeli chodzi produkcję. Do listy wymaganych cech jakie miałby spełniać nasz nowy produkt doszło także to, że ma być wygodny i łatwy w użytkowaniu i utrzymaniu czystości na co dzień, a na dodatek WYTRZYMAŁY.  

Szukając w sieci wytrzymałych materiałów w budownictwie i przemyśle, napotkaliśmy na filmy na YouTubie obrazujące wykorzystanie natrysku tajemniczej substancji na powierzchnie przemysłowe, posadzki, dachy hal przemysłowych itp. Zaczęliśmy temat drążyć, spotykać się z ludźmi z branży chemicznej, zgłębiać materiały informacyjne, testować natrysk różnych dziwnie brzmiących substancji na pianki tapicerskie i styropian.

Wybrana przez nas technologia pozwoliła nam stworzyć coś co spełniało nasze kryteria. Na dodatek okazało się, że technologia miękkich elastomerów to również kilka nowych właściwości, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Tylko sobie wyobraźcie, tworząc meble w pożądanych przez nas kształtach na drodze modelowania ich z samej pianki poliuretanowej (tej samej, która jest używana w tradycyjnym tapicerstwie meblowym), a następnie pokrywanie ich szczelną i jednolitą powłoką sprawiło, że uwolniliśmy się od konieczności budowania z wykorzystaniem stelaży, a za sprawą wyjątkowych właściwości powłoki meble stały się wytrzymałe mechanicznie oraz wodoszczelne. 

Co?

Przełom był na tyle wielki, że z początku ciężko było wytłumaczyć czym są nasze meble nawet najbliższym znajomym. Uzyskaliśmy wygodę jakiej oczekiwaliśmy od mebli do zastosowań wewnątrz budynków z trwałością i beztroską użytkowania właściwą meblom projektowanym do eksploatacji outdoorowej.

Wierzymy, że mebel ma służyć użytkownikowi w taki sposób aby cieszenie się tym, że można na nim siedzieć, leżeć czy po prostu zdobić przestrzeń, w której stanie nie było okupione potrzebą szczególnego zaangażowania w czyszczenie i utrzymanie. Chcemy aby sofa mogła być wyniesiona z salonu do ogrodu gdzie bez problemu będzie mogła zostać na noc, a pufa wrzucona do basenu w trakcie epickiej imprezy, bez uszczerbku będzie mogła wrócić na swoje miejsce i dalej cieszyć użytkowników.

Przykładowa pufa FOMLY w basenie.. 🙂

Nowy wymiar aranżacji wnętrz?

Uproszczenie procesu projektowania i produkcji sprawiło także, że nie tylko zaawansowani i doświadczeni projektanci mogą teraz kreować własne, unikatowe formy. Dziś każdy kto zapragnie stworzyć własny kształt o niemal dowolnym stopniu skomplikowania będzie mógł przełożyć swoją wizje w realizację. Prawie dowolny kształt, w żywym i intensywnym kolorze z palety NCS – to nareszcie jest na  wyciągnięcie ręki.

To tylko mały wycinek możliwości tworzenia kolorów jakie daje nam stosowana technologia.. 😉

Jak widać powyżej kochamy energię! I chcemy żeby meble zachwycały ich użytkowników. Wspólnie z naszymi projektantami tworzymy własne kolekcje, które mają służyć ich użytkownikom ciesząc zmysły i ujmując walorami praktycznymi. To dla nas ważne aby obcowanie z naszymi meblami było beztroskie i cechowało się lekkością aranżacji, utrzymania, po prostu korzystania. 

Jesteśmy wielce szczęśliwi, że możemy realizować te założenia dzięki technologii pianek poliuretanowych w powłoce z miękkiego elastomeru. Co więcej, chcemy wzbudzić wśród naszych klientów podobne odczucia, dzięki nowoczesnym formom, bogatej kolorystyce i wyjątkowej wytrzymałości naszych mebli! Wierzymy, że z Twoją pomocą osiągniemy ten cel!

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Powroźnik

Tomasz Powroźnik

(CEO) Autor artykułu

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności