Czy Twoje powierzchnie nadają się w ogóle do dezynfekcji?

Dziś krótkie nawiązanie do tematu nakreślonego w innym artykule na naszym blogu. Chodzi o dezynfekcje i utrzymanie standardów sanitarnych w miejscach używanych przez wiele osób.

Pisaliśmy o tym jakie błędy popełniają osoby odpowiedzialne za organizację i wykonanie czynności mających na celu utrzymanie czystości i dezynfekcje w naszych biurach, poczekalniach, przedszkolach itp. W naszym artykule wykazaliśmy, że często czynności te są tylko pozornie skuteczne, a największy na to wpływ ma ich niekomplementarny charakter. 

Wychodząc od najbardziej interesującej nas sprawy mebli w takich przestrzeniach, zwracaliśmy uwagę na to, że meble do siedzenia w hierarchii przestrzeni przeznaczonych do dezynfekcji powinny znajdować się na tym samym poziomie co blaty, poręcze czy klamki. Wskazaliśmy także na to, że faktycznie wiele powierzchni, z uwagi na konstrukcję lub materiał wykończenia zwyczajnie nie nadaje się do dezynfekowania. 

Dziś krótka aktualizacja tego zagadnienia. Inspiracją stało się zdjęcie, które załączamy do tego artykułu. Chodzi o etykietę jednego z powszechnie dostępnych środków do dezynfekcji. Jak możecie zauważyć producent zaznacza, że preparat przeznaczony jest do dezynfekcji rąk i powierzchni zmywalnych.

Jak można zauważyć nie tylko my zwróciliśmy uwagę na to, że płyn do dezynfekcji to nie jest rozwiązanie uniwersalne, działające niezależnie od tego na jakich powierzchnich będzie aplikowany. 

Streszczając wnioski z artykułu, do którego odnosiłem się wcześniej. Meble tapicerowane nie nadają się do dezynfekcji preparatami w aerozolu. Powierzchnia materiału nie pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka dezynfekującego, a liczne wgłębienia i zakamarki to miejsca wręcz wymarzone dla wirusów, bakterii i drobnoustrojów. Nie jest naszym celem zniechęcanie nikogo do używania mebli tapicerowanych. Należy jednak mieć na uwadze, że w miejscach publicznych cechy, które w użytku domowym nie powodują większych komplikacji, w starciu z intensywną eksploatacją przez wielu użytkowników stają się problematyczne. 

Podobnie rzecz się ma w przypadku powierzchni ze skór naturalnych i wielu odmian syntetycznych. Tapicerki te, choć gładsze i bardziej podatne na zmywanie, nie pozostają obojętne na stosowanie stężonego alkoholu. Przypomnijmy, że środki dezynfekujące aby spełniały swoją podstawową funkcję musza mieć stężenie alkoholu izopropylowego lub etylowego oscylujące wokół 70%. O ile sporadyczna ekspozycja na taki środek w warunkach domowych nie powinna powodować erozji wierzchniej warstwy naszego mebla, tak regularnie powtarzana czynność np. w biurze już tak. Najczęstszymi problemami związanymi z częstym stosowaniem preparatów alkoholowych będą przebarwienia ale zdarzają się także pęknięcia powodowane punktowym wyjałowieniem tapicerki z substancji odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej elastyczności i odporności na rozciąganie.

Naszą rekomendacją dla wszystkich osób, w kręgu zainteresowań których będzie dbanie o higieniczną czystość wnętrz wspólnych jest rozważenie mebli w powłokach z lekkich elastomerów. To najprostsza i najwygodniejsza forma aranżacji przestrzeni przeznaczonych dla wielu użytkowników, która pozwoli na pogodzenie ze sobą łatwości w utrzymaniu higienicznej czystości z wysokim poziomem komfortu. 

Polecam również kompletny poradnik na temat dbania o higieniczną czystość w przestrzeniach wspólnych.

E-book

Jak zadbać o higieniczną czystość mebli w przestrzeniach publicznych?

Podziel się tym!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki

Opiekun klienta
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Katalog Fomly

Odbierz bezpłatnie katalog mebli FOMLY i poznaj ulubione modele naszych klientów.

Sprawdź też:
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Uzupełnij swoje dane

a na podany adres e-mail prześlemy katalog

Strona korzysta z plików cookies. Wyświetl szczegóły - Polityka prywatności